PORT-ikona-biblioteka

Biblioteka

Wzbogać swoją wiedzę z nami!
Dzięki funduszom pozyskanym w ramach projektu „Xenophilia” biblioteka PORTu powiększyła i stale powiększa swój księgozbiór. Projekt „Xenophilia” finansowany jest przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny..

książki dostępne w bibliotece PROTu

Zapraszamy!


Książki dostępne są w Punkcie doradczo – informacyjnym

Angela Y. Davis, Kobiety Rasa Klasa

Pierwsze polskie wydanie jednej z najważniejszych książek w dziejach feminizmu.
Angela Y. Davis, ikona ruchu na rzecz wyzwolenia Afroamerykanów i praw kobiet, członkini Czarnych Panter i akademiczka, opisuje relacje, jakie w XIX i XX wieku zachodziły między abolicjonizmem i feminizmem. Przyglądając się postawom najważniejszych osób tworzących te ruchy i analizując historię emancypacji Afroamerykanek i Afroamerykanów, pokazuje decydującą rolę, jaką odgrywał w niej splot czynników rasowych, klasowych i związanych z płcią. Pisze między innymi o tym, jak nierówności między białymi i czarnymi kobietami wpływały na kwestie praw reprodukcyjnych czy pracy opiekuńczej. Równocześnie dowodzi, że ilekroć grupy angażujące się w walkę działały solidarnie i wspólnie przeciwstawiały systemowi globalnego kapitalizmu, osiągały zamierzone cele.
Książka Angeli Y. Davis dała podstawę myślenia w kategoriach intersekcjonalności i jako taka pozostaje jedną z najbardziej aktualnych prac we współczesnej debacie na temat feminizmu i zmiany społecznej. Polskie wydanie zostało opatrzone posłowiem profesorki Małgorzaty Fidelis.

Masha Gessen, Będzie to, co było. Jak totalitaryzm odradza się w Rosji

W 2012 roku rząd Putina rozpoczął jawny proces politycznego dławienia demokracji. Kraj toczył wojnę z wrogiem wewnętrznym oraz z sąsiadami. W 2008 roku Rosja dokonała inwazji na Gruzję, a w 2014 – zaatakowała Ukrainę, anektując wielkie połacie jej terytoriów. Prowadziła jednocześnie wojnę informacyjną przeciwko demokracji zachodniej – zarówno pojęciu, jak i codziennej rzeczywistości. Zachodnim obserwatorom zajęło jednak trochę czasu uświadomienie sobie tego, co się naprawdę dzieje w Rosji, która na powrót przyjęła swoją rolę imperium zła oraz symbolu zagrożenia dla egzystencji świata.

Stłumienie demokracji, działania wojenne, a nawet regres Rosji na światowej scenie – tego wszystkiego Masha Gessen była świadkiem. I chce o tym opowiedzieć. Będzie to, co było to poruszająca książka, pokazująca nie tylko, jak się żyło w Rosji w ciągu ostatnich trzydziestu lat, ale również czym była Rosja przez cały ten czas, czym się stała, i w jaki sposób.

„Będzie to, co było” przedstawia Rosję, której przyszłość leży poza historią, ponieważ jej obywatele są skazani na powtarzanie dekada po próby tego samego spektaklu tyranii.

„The Guardian”

Masha Gessen – rosyjsko-amerykańska dziennikarka. W latach 1981–1991 pracowała w Stanach Zjednoczonych, po czym powróciła do Moskwy, by ponownie opuścić Rosję w 2013 r. Pisze m.in. dla „The New York Times” i „The New Yorker”. Autorka kilku książek dotyczących głównie życia społecznego i politycznego współczesnej Rosji, m.in. „Putin. Człowiek bez twarzy”.

Źródło: www.swiatksiazki.pl/bedzie-to-co-bylo-6386951-ksiazka.html

V.S. Naipaul, Maska Afryki. Odsłony afrykańskiej religijności

Maska Afryki” to reportaż słynnego podróżnika i pisarza, którego fascynują pogranicza kultur. Podróżując przez Ugandę, Ghanę, Nigerię, Wybrzeże Kości Słoniowej i w końcu RPA, rozmawia z dyplomatami i członkami rodzin królewskich, politykami i naukowcami, biznesmenami i szamanami, chrześcijanami, muzułmanami i wyznawcami tradycyjnych lokalnych kultów. 

Egill Bjarnason, Wielka historia małej wyspy 

„Wielka historia małej wyspy” jest pełna niezwykłych opowieści przedstawiających dzieje Islandii Ten kraj – mała wyspa na „końcu świata” to miejsce, gdzie doszło do pierwszego strajku kobiet, gdzie przywódcy mocarstw debatują o losach świata podczas spotkań w nawiedzonym domu, a najstarszy na świecie parlament usunął z alfabetu literę „z” (z wyjątkiem słowa „pizza” oczywiście).

Książka Bjarnasona to  wgląd w islandzką kulturę i świeże spojrzenie na jej globalny wpływ. 

Okładka książki nasze-ciala-ich-pole-bitwy-co-wojna-robi-kobietom

Christina Lamb, Nasze ciała, ich pole bitwy. Co wojna robi kobietom